همخوان، هم دوست هم کتاب

کتاب چرا آن کار را کردم؟

کتاب چرا آن کار را کردم؟

توی این دوره می‌خوایم کنار هم باشیم تا باهم بین فصل‌ها مکث کنیم و به خودمون زمان بدیم تا آنچه رو که خونده‌شده توی وجودمون پیداش کنیم. از نظر نویسنده کتاب، ذهن هر یک از ما، وجوه نهفته‌ای داره که خارج از آگاهی ماست و ناهشیاره. برای خودشناسی، تلاش می‌کنیم از این وجه ناهشیار، آگاه بشیم. بخاطر همین ممکنه توی روز چند بار از خودتون بپرسین چرا فلان کار رو کردم؟ چرا فلان رفتارو داشتم؟ برای پاسخ دادن به این سوالا لازمه تا سازوکار‌های دفاعی روان‌مون رو درک کنیم. وظیفه این سازوکارها اینه که هیجانات، افکار و ترس‌های دردناک رو از آگاهی ما خارج بکنه.

توی این دوره باهم به این موضوعات می‌پردازیم:
عملکرد این سازوکارها چیه؟
چجوری عناصر دردناک تجارب زندگی رو از دایره آگاهی ما خارج می‌کنند؟
آیا درک و تحمل این دردی که پشت دفاع هست، سودی برامون داره؟

خواندن آثار این نویسندگان، لازمه‌ی شناخت ادبیات معاصر جهان هم هست. نویسندگانی چون اوژن یونسکو، رومن گاری، ژان پل سارتر، آلبر کامو و نویسندگانی که در ایران کمتر شناخته شده‌اند و هر یک سبک و سیاق خاص خود را دارند. مترجم توانای این کتاب نیز، هنر خود را در به کار بردن تناسب، لحن و سبک متفاوت هر داستان به کار برده‌است، که لذت خواندن این داستان‌ها را دو چندان می‌کند.

ترجمه و گردآوری این داستان‌ها را ابوالحسن نجفی انجام داده و این کتاب در سال ۱۳۸۴ توسط انتشارات نیلوفر منتشر شده‌است.

تسهیلگران

عکس تسهیلگر

فاطمه کاظمی هستم. کارشناسی روانشناسی بالینی از دانشگاه تهران. کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی از دانشگاه الزهرا. چندین ساله که یکی از کارایی که توی وقت‌های آزادم انجام میدم، مطالعه کتابه. چقدر خوبه که قراره کتاب‌هایی رو باهم اینجا مطالعه کنیم که مربوط با دانش منه و این امکان رو دارم که بتونم آدم‌ها رو تشویق بکنم تا با دنیای روانی‌شون بیشتر آشنا بشن و توی این دنیای پر از حواس‌پرتی، به خودشون و بدنشون بیشتر توجه کنن.

عکس تسهیلگر کتاب

زهرا باقری هستم. کارشناسی و کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی از دانشگاه الزهرا. مطالعه کتاب یکی از کاراییه که میشه توی وقت آزاد انجام داد و من از بچگی علاقه زیادی به خوندن کتاب داشتم. اولش از قصه‌ها و رمان‌های ساده شروع می‌شه تا می‌رسه به کتاب‌هایی که نثر سنگینی دارن یا مثل بعضی از کتاب‌های روانشناسی، باعث میشن که به دنیای درونی خودمون نگاه بکنیم و ببینیم که چه اتفاقی داره میفته. الان هم خیلی خوشحالم که قراره کنار هم با دنیای روانی‌مون بیشتر آشنا بشیم و بهش با محبت بیشتری نگاه کنیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

پیمایش به بالا